Sudy s pivem

O historii pivovaru



 Klášter Želiv, s bohatou historií sahající až do roku 1139, byl původně osazen benediktinským řádem. Už po deseti letech však přišla změna – benediktiny nahradili premonstráti ze Steinfeldu pod vedením blahoslaveného opata Gotšalka. Po dobu téměř 900 leté existence klášter zažíval střídavé období rozkvětu, stagnace i úpadku. První písemná zmínka o vaření piva v premonstrátském klášteře pochází ze 14. století.

 Ve druhé polovině 15. století došlo k zásadnímu obratu. Klášter byl zkonfiskován králem Jiřím z Poděbrad a přešel do vlastnictví husitského rodu Trčků, kteří zde hospodařili více než 130 let. Tehdy bylo téměř samozřejmé, že každý feudální pán měl na svém sídle kvalitní pivovar. Trčkové tuto tradici následovali s nadšením, což dokládá dochovaný popis pivovaru z roku 1617.

 „Pivovar a sladovna s chmelnicemi při témž zámku hned v předhradí. Vše bylo dobře vystavěné, spilky dvě velké v zemi, v létě chladné, v zimě teplé. Světnice pro sládka klenutá, nad tím prostor pro slad, obilí, chmel, sudy a další potřeby. Pivovar každé dva týdny uvařil na 30 sudů piva, což pokrývalo nejen domácí spotřebu, ale také zásoby na výstav. Chmelnice přinášely dostatek chmele nejen pro vlastní potřebu, ale i na prodej, což bylo zdrojem dalšího příjmu.“

Mnich písař v pivovaru

Premonstráti



 Po navrácení želivského panství premonstráti navázali na tradici vaření piva, kterou udržovali více než 300 let. Ještě v 70. letech devatenáctého století se želivský pivovar mohl směle měřit s největšími pivovary v okolí – s humpoleckým a pelhřimovským. Pod vedením sládka Gustava Perknovského přečkal uzavření okolních pivovárků v Košeticích, Lukavci a Červené Řečici. Bohatá historie želivského pivovaru byla přerušena v roce 1907, kdy klášter Želiv zachvátil ničivý požár. Shořela budova opatství, hospodářská stavení i pivovar nacházející se ve sklepení opatství. Přestože se budova opatství podařila během několika let obnovit, pivovar se obnovy bohužel nedočkal.

 Obnova pivovarnictví v Želivě přišla až v roce 2003, kdy Kanonie ve spolupráci se dvěma společníky založila Klášterní pivovar Želiv. Avšak nevyhovující technologie pivovaru vedla ke konci jeho činnosti v roce 2009.

 V roce 2010 se Kanonie premonstrátů pustila do nové kapitoly. Založila nový Klášterní pivovar a provedla rozsáhlé úpravy. Moderní technologie a stavební rekonstrukce umožnily vznik zážitkového pivovaru, který dnes nabízí pět stálých druhů piva a sezónní a jiné speciály – od klasických ležáků po svrchně kvašená piva typu Weizenbier, India Pale Ale, Abbey Ale, Rye IPA, New England IPA, Baltic Salt Porter a další. Milovníkům piva poskytuje nejen exkurze do provozu pivovaru, ale také možnost si pivo vlastnoručně uvařit při víkendovém zážitkovém vaření.

Resort Klášter Želiv nabízí mnohem více než jen pivovar. V jeho areálu najdete hotel s pohodlnými pokoji, klášterní restauraci s tradičními českými pokrmy i zahraničními specialitami, wellness centrum s relaxačními procedurami, a historické prostory vhodné pro konference či teambuildingy. Kromě toho resort pořádá kulturní akce, prohlídky kláštera, a nabízí zážitkové balíčky, které zahrnují pivní lázně, privátní sauny, a další aktivity.